Tüketici, “Tüketici Odaklı İnovasyon” diyor.

Müşteri Merkeziliyetciliği
Gökhan MERCANOĞLU

İş dünyası her geçen gün değişiyor. Yeni teknolojiler ve beklentiler yeni iş modellerini zorunlu kılıyor. Bir anda ortaya çıkan yeni oyuncular büyük ve yerleşik şirketlerin yerini çok kısa bir zamanda alabiliyor.

İçinde bulunduğumuz ve sürekli gelişen bu dönemde müşteriler daha çok esneklik, kalite ve kişiselleştirilmiş deneyimler talep ediyor. Bu yüzden e-ticaret şirketleri müşterilerle etkileşimini yeniden tanımlıyor. Hizmet sektöründe müşteriler seslerini yükseltiyor ve kesintisiz hizmet ve destek istiyor. Tüketiciler bu isteklerini karşılamayan şirketleri ise oyunun dışına itiyor.

Oyun dışında kalmak istemeyen şirketler ise, fikirden fikre koşuyor. “sahayı bilmeyen yaratıcı ekiplerinin uydurduğu, basit odak gruplarıyla” destek bulan fikirler ile şirketlerin “ölü proje sepeti” dolup taşıyor. Tepe yöneticilerinin “neden başarısız olduk” söylemleri de giderek artıyor.

Oysa yapılan çalışmalar gösteriyor ki; değişen pazar yapısında hayatta kalmak isteyen şirketlerin çevikliğe önem vermesi, dijital dönüşüm ile gelişmesi ve sürekli inovasyonu hedefleyerek, süreçlere değil insanlara odaklanılması gerektiğini işaret ediyor.

Tüketici odaklı inovasyon için nasıl hareket etmek gerekir?

· Tüketicilerin gerçekten ne anlatmak istediğini anlamaya çalışarak önce sorunun ne olduğunu belirleyin. Mevcut ihtiyaçları anlamadan ve gelecekteki ihtiyaçları tahmin etmeden, yenilikçi çözümler getiremezsiniz.

· Tüketicilerin isteklerini iş stratejisiyle harmanlayan çözümleme için süreçlere değil insanlara odaklanın. Müşterilerin veya çalışanların tam olarak anlaşılmış motivasyonlarına ve gerçek davranışlarına dayanan çözümler gerçek kazançlar sağlamaktadır.

· Tüketici hızla tepki bekliyor. Hız çağında değişim için yıllar hatta aylar boyunca bekleyemezsiniz. Hamleleriniz küçük, hızlı ve sık olsun. Müşterilerin beklentilerini karşılayan küçük bir hamle yapın, bunu iş süreçlerinize bağlayın ve üzerine inşa edin.

· Sürekli inovasyonu hedefleyin ve her zaman daha iyisini araştırın. Sürekli sorgulama, geniş araştırma ve analitik uygulamalar sayesinde kullanıcıların çözümlerinize verdiği tepkileri daha iyi anlayabilir ve gerekli iyileştirmeleri yapabilirsiniz.

Özetle; tüketicinin sadece ürün/hizmetinizle ilişkili olduğu noktalarda değil! Satış öncesinden satış sonrasında kadar tüm süreçlerde ne istediğine, nasıl istediğine, neyin mutlu ettiğine, neyin mutsuz ettiğine, ne ile karşılaştırma yaptığına ve daha iyi ne yapabileceğinize odaklanın. Rakipleriniz bir adım atarken sizin bir sonraki adımınız geç olmasın. Ve tüm bu sorunların yanıtını tüketicinin olduğu yerde, tüketicinin sahasında inceleyin, araştırın.