Büyük veri, düzensizlik ve düzen

Yirmi ya da otuz yıl önce endüstrideki büyük sistemlerde kullanılan hesaplama gücünü bugün oyuncaklara eklenen çipler sağlıyor, her an yanımızda taşıdığımız mobil aygıtlar dünyadaki hemen herkesin birbiriyle iletişim kurabilmesine imkan tanıyor, büyük bir hızla gelişen makine çevirisi teknolojileri dil engelini ortadan kaldırıyor. Bu değişimlerin insanları ve toplumları da değiştireceği açık, asıl soru bu değişimin nasıl olacağı. Bu sorunun cevabını kesin olarak vermek mümkün olmasa da bu değişimden onu en iyi anlayanların ve ona en iyi uyum sağlayanların en büyük avantajı sağlayacağı kesin.

Değişimin yakıtını büyük ölçüde dijital teknolojilerdeki gelişmeler sağlıyor. Dijital teknolojiler insanların yaşamını değiştirmekle kalmıyor büyük ölçekli küresel gelişmelerde de rol oynuyor. Birinci durumda dijitalleşmenin sağladığı imkanlarla uzmanların bile ne olduğunu anlamakta zorlandığı finansal enstrümanlar ve bunlara yeni erişim yolları geliştirilmesi ikincisinde ise insanlar arasındaki yeni iletişim yollarının önceden kestirilemeyen sonuçları belirleyici olmuştur. Bu tür büyük ölçekli hareketlerin gelişimini ve sonuçlarını önceden tahmin edebilmek giderek zorlaşmaktadır. Üstel bir hızla artan bilgi yığınları mevcut sorularımıza cevap verdiği kadar yeni sorular da ortaya çıkarıyor ve neyi bilip neyi bilmediğimizden de emin olamıyoruz.

Şu klişeleri söylemeden geçmeyelim; garajda kurulan ya da öğrenci projesi olarak başlayan işler birkaç yıl içinde sektör lideri olurken bir zamanların yıkılmaz denen liderlerinin tahtından edilmesi yine birkaç yıl gibi kısa sürelerde gerçekleşiyor. Dünyadaki karmaşıklık artmaya devam ettikçe belirsizlik de artacaktır.