Sağlık Sektöründe Giyilebilir Teknolojiler

Uzun zamandır sağlık alanında giyilebilir teknolojiler ile ilgileniyorum. Özellikle 2014 yılından itibaren akıllı giyilebilir teknoloji ürünleri, hızla gelişim göstererek üretici firmalara büyük karlar sağlarken, kullanıcıların da hayatını oldukça kolaylaştırdı.

Yakın zamanda; hastanın kardiyolojik sorunlarını “akıllı etiket (patch)” ile takip edebilen, kişinin var olan semptomları analiz ederek doktoru bilgilendiren bir giyilebilir sağlık ürünün CRM süreç danışmanlığını yaparken, giyilebilir sağlık teknolojileri alanına biraz dikkat çekmek istedim.

Özellikle Research and Markets yayınladığı raporda;

Hareketsiz yaşam tarzından doğan; obezite, diyabet ve hipertansiyon hastalıklarının artmasıyla, insanların daha bilinçli olma yolunda gelişim kazandığına dikkat çekilmektedir. İşte bu nedenden dolayı küresel ölçekte giyilebilir tıbbi cihaz pazarının 2022 yılına kadar 27,8 milyar dolar hacme ulaşacağı tahmininde bulunuyor.

Ancak bu büyümeye rağmen, raporda pazarın genişlemesinin önünde engel olan; karmaşık teknik zorluklar, hasta gizliliği ve güvenliği gibi durumların da varlığına vurgu yapılıyor. Bu değerlerden Kuzey Amerika %40 ile pazardaki en büyük payı alırken, Asya-Pasifik bölgesi %32 civarında pazar payıyla hızlı büyüyüşünü sürdürüyor.

Sağlık alanında danışmanlık hizmeti veren Tractica da yayınlanan bir diğer rapora göre ise, dünya genelinde sağlık hizmeti konusunda giyilebilir cihaz siparişlerinin, 2016’da 2,5 milyon olan rakamın, 2021’e kadar büyük bir sıçrama yaparak, 97,6 milyona ulaşacağına yer verildi. Küresel ölçekte de 17,8 milyar dolar yıllık gelir oluşturacağı tahmininde bulunuluyor.

Bu sektördeki ürünlerin ne işe yaradığından bahsedecek olursak; basit fitness cihazlarından, tıbbı bakım ve tanı konusunda doğrudan ilerleme sağlayan ve sağlık üzerinde önemli etkileri bulunan araçlara kadar geniş yelpazede bir çok örnek verilebilir, hatta bazıları farklı dillerde konuşulanları bile kendi dilinize çevirerek anlamanızı sağlıyor.

Ancak, yine Tractica’nın raporuna göre; yasal engeller, müşteri eğitimi ve güvenliğiyle ilgili kullanıcı deneyimi konusundaki eksiklikler, ürünün yaygınlaşması ve geliştirilmesi konusunda büyük engel olarak yine karşımıza çıkmaktadır.

Özetle pazar gayet büyük fakat hem yasal engellerin aşılması hem de kusursuz kullanıcı deneyimi pazarın iki farklı sorunu olarak görünüyor.

CES16

Yakın zamanda CES 2016 fuarında giyilebilir teknoloji ürünleri sergilendi ve tanıtıldı. Basit adım sayma cihazlarından, kan basıncı görme niteliği ve vücut sıcaklığı gibi temel verileri ölçebilen karmaşık cihazlara kadar bit çok ürün gösterildi yakın gelecekte bu ürünler hayatımızın standart bileşenleri gibi olacağa benziyor.

Hem CES 16’da öne çıkan sağlık alanındaki giyilebilir teknoloji ürünleri kısa kısa inceleyecek olursak;

Gerçek Zamanlı Tansiyon- Omron Project Zero

Omron’un Project Zero bilekliği, kan basıncını gerçek zamanlı olarak ölçmektedir. Bileklik ayrıca atılan adım sayısı, yakılan kalori miktarı ve uyku kalitesi gibi veriler de toplamaktadır.

Aynı zamanda nabız ve hipertansiyonu ölçen Project Zero Üst Kol Monitörünü de görücüye çıkaran Omron, elde ettiği verileri Connect mobil uygulaması aracılığıyla aynı zamanda depolanmaktadır.

Proteus’tan Akıllı Haplar

Proteus Digital Health’in sunduğu; kişilerin önemli bilgilerinin izlenmesini sağlayan bu ürünler, hap şeklinde tüketilmektedir.

Hap kişi sağlığı ile ilgili bilgileri kaydederek mobil uygulaması ile kaydedilen bilgileri izlenebilir hale getiriyor.

Bu ürünlerin özellikle doktoru hasta hakkında detaylı bilgilendirerek erken tanı konusunda çok etkili olacağı ön görülüyor.

http://www.proteus.com/

Mobil uyumlu işitme cihazları ReSound

Akıllı duyma cihazları ve aksesuarları sunan ReSound’un yeni ürünü LiNX2, kullanıcıların duyma yetisini Bluetooth ile bir iPhone, iPad veya Apple Watch bağlantısıyla kontrol etme imkan veriyor.

http://www.resound.com/

Akıllı dizlik Quell Relief

Son derece kullanışlı olan bu giyilebilir teknoloji ürünü, dizi desteklemesine ek olarak dizin en sağlıklı konumda muhafaza edilmesini sağlıyor. Dizde oluşan ağrıların da azalmasında oldukça etkili olan akıllı dizlikler, kullanıcıları oldukça memnun ediyor. https://www.quellrelief.com/

RightEye

Markanın sunduğu gözlükler, görüş performansını belirlemek için göz izleme ve oyun uyaranlarını kullanıyor.

CES’te sundukları iki yeni ürünle akıllı gözlüklerini görüş performans ve testi için bir sensör aracılığıyla bilgisayara bağlayabiliyorlar. http://www.righteye.com/

Cyrcadia Health‘ten Akıllı sütyen

Meme sağlığını esas alan akıllı sütyenler, içerisinde bulunan sensörlerle çalışır. Özellikle meme kanserine karşı erken uyarı sistemi niteliğindeki bu sensörler kadınlarda meme sağlığı konusunda oldukça önemli rol alıyor.

Antrenmanlarınızı kontrol eden GymWatch

GymWatch bandı, ağırlık kaldırırken veya egzersiz makinelerini kullanırken kola veya bacağa takılıp, egzersiz sırasındaki hareket mesafesini ve kullanılan kuvveti tespit ederek gerçek zamanlı geribildirim yapabiliyor. Şirketin CES’te görücüye çıkarttığı yeni Apple Watch uygulaması ile veriler gerçek zamanlı gösteriliyor. https://www.gymwatch.com/

Hexoskin

Hexoskin’in biyometrik tişörtleri; nabız, solunum oranı ve hacmini, atılan adım sayısını, yakılan kalori miktarını ve sağlıklı uykuyu ölçmek için kumaşa yerleştirilmiş sensörler kullanıyor.

Şirket CES’te, aynı zamanda bir sonraki nesil tişörtlerini de sergiledi. Strava ve RunKeeper gibi diğer diğer popüler fitness uygulamalarıyla gerçekleştirdiği teknolojik dönüşümü, uyumluluğu da paylaştı. http://www.hexoskin.com/

iHealth

iHealth, kan basıncı monitörleri, kablosuz teraziler, glikoz izleme ve fitness takip sistemleri gibi ürünler sunmaktadır.

iHealth Rhythm isimi akıllı elektrokardiyogram ürünü, 72 saat süresince kalp aktivitesini ölçmektedir. Veriler iHealth Pro uygulamasında kaydedilebildiği gibi iHealth Cloud üzerinde ücretsiz olarak depolanabilmektedir. Kullanımı doktorlar tarafından sağlanacak olan bu ürünün fiyatı henüz belli olmasa bu yıl içinde piyasaya sunulması bekleniyor. https://ihealthlabs.com/

Chronothera ile Smart stop

İnsanların sigarayı bırakmasını sağlayan bu akıllı cihaz, sigara isteğine bağlı olarak vücuttaki değişimleri algılar ve bu durumda kullanıcıya ilaç verir. Bu akıllı ürünün sigara bırakmak isteyen kişiler tarafından önümüzdeki yıllarda oldukça talep edilmesine kesin gözüyle bakılıyor. http://www.chronothera.com

Veta

Giyilebilir bir ürün olmamakla birlikte hastalara yönelik kullanışlı bir cihaz olan Veta’nın EpiPen, tutucularına yönelik akıllı mahfazası insanlara acil durumlarda yardımcı olmaya yönelik bir ürün. Son konumu gösteren FindMe gibi özellikler, mahfaza ayrıldığında verilen sinyal, sıcaklık ve son kullanım tarihi izleyiciler gibi özellikleri hastanın hayatını kolaylaştırıyor.

Uygulama ücretsiz, EpiPen ise ayrı olarak satılmaktadır. Mahfaza 59 dolar fiyatla bu yıl içinde sunulacak. https://www.aterica.com/

Valedo Sırt Sensörü

Geçtiğimiz yıl piyasaya giren sağlık ürünlerinden birisi de sırt sensörüdür. Özellikle oyun severlerin büyük ilgisini çeken bu sensör, bel ve sırt bölgesinde oluşan sorunların çözümü için tasarlanmıştır. Sırta takılan bu sensör Bluetooth Smart teknolojisi ile çalışmakta ve sırt ağrılarına çok iyi çözümler ürettiği bilinmektedir.

https://www.valedotherapy.com/de_en/

Zhor

Zhor akıllı ayakkabılar üretmektedir. DigitSole ayakkabıları, ayağınızı ısıtmanın dışında atılan adım sayısını ve yakılan kalori miktarını da ölçmektedir. Bu ürün kablosuz olarak şarj edilmekte olup, Bluetooth vasıtasıyla bir mobil uygulamaya veri aktarımı yapabilmektedir.

http://www.digitsole.com/smartshoes

LumiWave

LumiWave kronik ağrısı olanlara yönelik kızılötesi ışık tedavisi sunmaktadır. Kızılötesi ışık, dokulara nüfuz ederek vücudun doğal ağrı giderici salgılamasına neden olur. Bu ürün için ön siparişler alınmaya başlamış. http://lumiwave.com/

Health Orginals

Astım hastalığına karşı akıllı çözüm: Health Orginals firması giyilebilir, astım yönetim sistemi üzerine çalışmaktadır. Ürün üretim ve tasarım aşamasında olsa da, bugünlerde çıkış tarihini duymak an meselesi.

Cihaz astım izlemesi için kişilerden veri elde ederek yaklaşan bir astım tehdidine karşı kişinin önceden uyarılmasını sağlıyor. http://healthcareoriginals.com/

Thermo

Withings tarafından üretilen ve vücut sıcaklığını ölçen bir akıllı termometredir. Veri iletimi için WiFi kullanmakta olup veriler kaydedilebilir ve doktora gönderilebilir. Thermo’nun 2016’nın ilk çeyreğinde 100 dolar fiyatla sunulması bekleniyor.

http://www.thermoscientific.com/en/home.html

Google akıllı lensler

Neredeyse her sektörde akıllı ürünü bulunan Google Teknoloji Ürünleri, sağlık sektöründe de boy göstermeye başladı. Akıllı kontak lenslerle kişinin gözyaşından alınan veriler sayesinde glikoz seviyesinin optimize edilmesi sağlanıyor.

https://www.novartis.com/news/media-releases/novartis-license-google-smart-lens-technology

Diyabet izleme sistemi

Akıllı cihazların etkili olduğu çözümlerden birisi de diyabet hastalarına oldukça fayda sağlamaktadır.

Abbott Diabetes’in sunduğu Glikoz izleme sistemi, bu cihazların bulunduğu kişide 2 hafta boyunca değişen glikoz seviyesini takip eder.

Cihaz üst kol arasına yerleştirilerek kullanılır. Bu sistem sayesinde glikoz testleri sırasında parmağın delinmesine de gerek kalmaz. Diyabet hastası doktora gittiğinde bu akıllı cihazda yer alan veriler doktorlar tarafından da çok rahat bir şekilde okunabiliyor.

Böylece kandaki anlık değişimler daha yakından takip edilerek daha etkili çözümlerin gelişmesi sağlanıyor.

https://www.abbottdiabetescare.com/

Akıllı Ülser sensörü

Leaf Health Care’in sunduğu özellikle ileriki yaşlarda daha sık görülen ülser rahatsızlığına karşı geliştirilen akıllı sensörler, kişinin düzenli olarak egzersiz yapmasını sağlıyor.

Özellikle uzun süreli oturmalardan ve hareketsiz kalmalardan kaynaklanan bu rahatsızlığın en önemli çözümü düzenli ve belirli egzersizler.

Sensörler sizin bu egzersizleri doğru şekilde ve doğru zamanlarda yapmanızı sağlıyor. http://www.leafhealthcare.com/ Örnekler fazla ben sadece öne çıkan bir kaç ürünü listeledim.

Özetle giyilebilir sağlık teknolojileri pazarında çok fazla ürün geliştirilmeye devam ediliyor. Bu cihazlar özellikle günlük hayatımıza pek çok kolaylık sağlarken, sağlık sorunlarımıza da oldukça etkili çözümler sunuyor.

Diğer ürünleri ve kullanım yerlerini detaylı incelemek için aşağıdaki infografik’e göz atabilirsiniz.